Electrohouse24.pl

Dobór okapu

Co warto wziąć pod uwagę przed zakupem i montażem okapu?
Wybór okapu wydaje się z pozoru łatwy. Często dopiero po zakupie okazuje się, że wybór był nietrafiony. Niestety jest za późno. Okap jest zamontowany i nikomu nie chce się go wymieniać.

Kryteria doboru okapu można podzielić na 3 najważniejsze grupy:

1. komfort i bezpieczeństwo,

2. wygląd,

3. cena.

Wybór właściwego okapu polega na znalezieniu równowagi między tymi 3 elementami.

1. KOMFORT I BEZPIECZEŃSTWO.

1.1. Wybierz okap, który zapewni Ci pełen komfort użytkowania, czyli niezbędną wydajność , a jednocześnie cichą pracę.

Aby sprawdzić, który okap będzie optymalny do Twojej kuchni proponujemy skorzystać z naszej pomocy. Pomożemy wybrać model, który efektywnie usuwa opary i zapachy pracując możliwie najciszej. Okapy , które mogą zagwarantować przynajmniej dziesięć wymian całego powietrza w kuchni na godzinę przy zachowaniu poziomu hałasu poniżej 55 dB (A) gwarantują poczucie komfortu.

Faktycznie, zgodnie z badaniami naukowymi 10 wymian powietrza na godzinę* wystarcza aby zapewnić efektywne usuwanie oparów i zapachów podczas gotowania
Z kolei, poziom 55 dB(A)** jest poziomem hałasu , który nie przeszkadza oglądaniu telewizji i nie zagłusza spokojnej rozmowy.


* Podręcznik wentylacji : Fan handbook :selection, application, and design /Frank P. Bleier. New York :McGraw-Hill,cop. 1998 (dostępny np. w bibliotece Politechniki Łódzkiej)
** La misura del suono - Brüel & Kjaer 1986 / Technika Regulacji Hałasu i Wibracji - Beranek; 1992

Zatem formuła komfortu wyrażona liczbowo przedstawia się następująco:

powierzchnia kuchni wyrażona w metrach kwadratowych x 2.5 (przeciętna wysokość kuchni) x 10 wymian powietrza/godzinę = łączna wydajność okapu wyrażona w [m3/h] wystarczająca aby osiągnąć 10 wymian powietrza/godzinę.

W oparciu o wyliczoną w ten prosty sposób niezbędną wydajność okapu do naszej kuchni możemy wyszukać model o podobnej lub większej wydajności. Znajdziemy zapewne kilka takich modeli, które będą nam odpowiadać. Prosimy kierować się drugim i trzecim parametrem:
- poziomem hałasu i wybrać taki okap, którego hałas będzie najniższy przy oczekiwanej wydajności,
- wyglądem zewnętrznym, który najlepiej będzie pasować do kuchni.1.2. Nawet najlepszy okap nie będzie prawidłowo pracować jeśli będzie źle zamontowany. Wybierz okap, który łatwo i solidnie zamontujesz we właściwym miejscu.

Okapy Faber zapewniają wysoką wydajność również dzięki wysokim parametrom ciśnienia pozwalającego wypchnąć zassane powietrze poprzez szyb wentylacyjny. Każdy zakręt przewodu wentylacyjnego to opór dla przepływającego powietrza! Niewłaściwe podłączenie może skutkować nadmiernym hałasem w trakcie pracy , a nawet uszkodzeniem okapu.

Zwróć uwagę, czy Sprzedawca poprosił Cię o informacje dotyczące wymiarów kuchni i odległości od szybu wentylacyjnego.

Przeczytaj tekst "ABC montażu okapu".

1.3. Wybierz okap, który jest bezpieczny i łatwy w obsłudze i utrzymaniu w czystości (przeczytaj tekst "ABC użytkowania okapu").
Bezpieczeństwo użytkowania nie jest dodatkową wartością, lecz “punktem wyjścia”. Okapy Faber są opracowane w sposób gwarantujący najwyższy poziom bezpieczeństwa.Okapy Faber są wyposażone w funkcje i rozwiązania technologiczne, które zapewniają wygodne i wydajne codzienne użytkowanie.2. ESTETYKA. Wybierz okap, który Ci się podoba i pasuje do wystroju Twojej kuchni.

Faber posiada szeroki wybór okapów, które spełnią Twoje oczekiwania w zakresie estetyki dla każdego typu wystroju kuchni.


Ze względu na miejsce montażu, okapy można podzielić na:


• Okapy przyścienne

• Okapy wyspowe
• Okapy narożne
• Okapy podszafkowe
• Okapy do zabudowy

Ze względu na design , okapy można podzielić na:
• nowoczesne (np. Mirror Art, czy Lithos),
• rustykalne (np. Ranch,czy Agora) ,
• zabudowane w szafce nad blatem kuchennym (np. Victory, czy Inca),
• zabudowane pod blatem kuchennym i wysuwające sie w czasie pracy ( Fabula ),
• lub zabudowane w suficie kuchni (np. Heaven )!

Estetyka odnosi się także do wymiaru okapu. Szerokość okapu powinna być dobrana stosownie do szerokości płyty grzewczej. Oferta okapów Faber pozwala na dobór urządzenia w przedziale od 120 cm do 32 cm szerokości.

Proszę zwrócić uwagę na wysokość pomieszczenia kuchennego i upewnić się, że wybrany okap (np. wyspowy) można zawiesić na odpowiedniej wysokości nad płytą grzewczą !

3. CENA

Wybierz okap, który zrealizuje swoje zadanie za możliwie przystępną cenę. Nie wybieraj funkcji, które są Ci niepotrzebne. W prosty sposób zweryfikuj prawdziwość podawanych Ci parametrów technicznych !

Nie wszyscy producenci okapów podają parametry pracy swoich urządzeń w/g tych samych zasad. Najlepsi uzgodnili podawanie wydajności okapu i odpowiadającej głośności pracy. Inni podają głośność na najwolniejszym biegu, a wydajność na maksymalnym. Tak jak w wielu innych przypadkach producenci podają zawyżone parametry, po to by zdobyć uwagę Klienta. Prosimy o sprawdzenie, czy okap który Państwo mają zamiar kupić ma tabelkę z wydajnościami i hałasem na każdym biegu.

Copyright © 2019 electrohouse24.pl